село Борово

Село Борово се намира в средната част на Родопите, на 50 км на запад от град Пловдив, на 38 км на юг от Бачковския манастир и на 6 км от малкия град Лъки. Географска ширина: 41.85N, Географска дължина 24.883E. Надморско равнище: 1021 метра.

За да стигнете до село Борово, трябва да тръгнете по-главен път Асеновград-Смолян. От Юговското ханче се отбивате наляво и следвате указателните табели за гр. Лъки и Кръстова гора. Първо минавате през с. Югово (около 10км. от гр. Лъки) след това се отбивате за Кръстова гора. Пътят е асфалтиран, но много тесен и трябва да се внимава при шофиране. Още докато пътувате ще можете да се насладите на магнетичните Родопи.

Според археологическите разкопки село Борово е населявано през V – IV в. пр.хр. За пръв път обаче името му се споменава, редом с други селища в околността, през 1083г. в писмени устави от Григорий Бакуриани, отнасящи се до монашеската общност в Бачковския манастир.

Малко селце, сгушено в сърцето на Родопите с много красота и история. Идеално място за отсядане с вълшебна природа за любителите на еко туризма, в близост и до различни културно-исторически забележителности. За всеки има по нещо интересно.

Празникът на селото се чества всяка първа събота на септември (около 6.09). Цял ден има надпявания, гостите и жителите на селото празнуват на мегдана и хапват вкусен курбан.

Над селото са разположени и два наистина забележителни природни феномена – Карлуковският камък, който изглежда като каменна гора, и Ореловата скала. Които заедно буквално секват дъха, особено наблюдавани при залез.

Параклис "Възнесение Господне"

Отстоящ само на около 300м. (10 мин.пеш) от с.Борово, някак самотно, но и величествено се извисява параклисът - „Възнесение Господне“. До него се стига по асфалтиран път посока Кръстова гора. В селото има и друг храмове, но конкретно този параклис изпъква.

Идеална разходка на чист въздух сред неописуема красота. От хълма се разкриват гледки, които спират дъха. Времето сякаш е спряло, можете да се седите с часове потънали в тишина и спокойствие сред песента на птичките и лекия полъх на вятъра носещ аромат на свежест и билки.

Съвсем нов – построен е през 2006 година от местните жители със собствени средства на място тачено от древността. Стенописите по стените са с наситени цветове и ясно различими надписи. В параклиса можете да запалите свещ, като оставите желаната от вас сума, която ще бъде използвана за поддръжката на храма.

Храм „Света Богородица“

Църквата „Света Богородица“ се намира на центъра на селото и е специална за месните жители. Първоначално строена за християнска църква, османците я превръщат в джамия, но след като мълния удря минарето, я връщат на християните. Привлича вниманието и с факта, че е изградена само от камък и бигор без използването на дървен материал, включително и куполът.

Еко пътека „Пътят на Сърцето“

Еко-пътеката „Пътят на Сърцето“ е съставена от три похода - Походът на Усмивката; Походът на Вярата и Походът на Светлината. Изходна точка на еко-пътеката е храма „Рождество Богородично". Трите маршрута минават през интересни и красиви исторически и природни обекти като: тракийски светилища, скални тераси с неповторими гледки, чешми и места за почивка, параклиси в района. Продължителността на различните походи е средно около 1-2 часа. В центъра на селото има подробни указателни табели на маршрутите.

Свържете се с нас: +359 897 997 448